Sílu a houževnatost získáme z kopřiv
V zpřímená, nepoddajná, rozený bojovník – tak by se dala charakterizovat kopřiva. Tradičně je spojována s planetou Mars. Bývala posvátnou rostlinou bohů hromu, v našich krajích bychom ji přisoudili vládci bouří a pánu blesku – Perunovi.
Je ochránkyní rostoucí zpravidla na okrajích pozemků, která je schopná zachytit jakékoli negativní záření. Na první pohled se zdá, že roste všude, ale ve skutečnosti ji najdeme na místech, kde vyzařuje energie; často tam, kde se kříží podzemní prameny nebo na tektonických zlomech.
V souvislosti s kopřivou mi vytane na mysli příběh poustevníka, o kterém jsem kdysi dávno četla. Žil dlouhou dobu vysoko v horách a živil se výhradně kopřivami. Lidé si povídali, že mu prý vlasy i kůže časem zezelenaly. Pokud je to pravda, mohlo za to snad zelené barvivo – chlorofyl, který kopřiva obsahuje?
Chlorofyl se dnes používá jako barvivo v potravinářském a farmaceutickém průmyslu (ve druhém z nich zřejmě proto, že má také dezinfekční účinky) a v seznamu „éček“ ho najdeme pod číslem 140.
Léčivé účinky kopřivy
Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Díky vysokému obsahu některých látek, zejména železa a vápníku, podporuje tvorbu červených krvinek a stimuluje činnost kostní dřeně. Po kopřivové kúře se poměrně rychle cítíme tělesně lépe, vrací se nám energie a tvořivá síla, i náš vnější vzhled se viditelně zlepší.
Proto se na jaře doporučuje pití kopřivového čaje (z mladých výhonků) jako součást jarní očisty zbavující nás nečistot, které jsme přes zimu nashromáždily v těle, a dodávající potřebnou energii. (viz Jarní posila pro organismus) Díky svým minerálům a vitamínům, kterých máme začátkem jara nedostatek, ji naši předkové používali také jako zelenou bylinu do velikonočních nádivek. (viz Jarní nádivka s kopřivami)
Kopřiva má příznivý vliv na slinivku břišní, protože snižuje obsah cukru v krvi. Slouží také k léčbě průjmu a zánětlivých onemocnění močových cest nebo při virových a bakteriálních onemocněních. Máte-li řídké vlasy, zkuste je oplachovat odvarem z čerstvých kopřiv a z kořene kopřiv, po krátké době se zotaví a zhoustnou.
Kopřivy vystupují také v pohádkách. Košile z kopřivového vlákna jsou mocnou ochranou proti klamu a iluzím a prostředek ke zlomení kletby. Božena Němcová nechala ve své pohádce Sedmero krkavců žít sedm bratrů na pomezí světů – ve dne jako ptáci, v noci jako lidé. Vysvobodila je až jejich sestra Bohunka, která jim za mnohého protivenství utkala košile z vláken kopřiv.
Chcete vyzkoušet něco jiného než pití kopřivového čaje či přidávání lístků do nádivek? Možná vám zachutná špenát z kopřiv, je opravdu „svůj“ jako celá paní kopřiva 🙂 .
Kopřivový špenát
Potřebujeme:
košík čerstvých kopřiv (horních listů a výhonků)
sůl (eventuelně pepř a kurkumu)
další ingredience dle výběru (česnek, vajíčko, cibuli, pohankovou či jinou mouku)
Postup:
Natrháme kopřivy (jejich vrchní nedřevnaté vršky, přibližně pěticentimetrové výhonky horní části) a dobře je opláchneme ve vodě, abychom je zbavili nečistot a hmyzu (nejlepší je použít cedník, abychom se nepožahali).
Do hrnce dáme větší množství vody, osolíme ji a přivedeme k varu. Poté přidáme kopřivy a lehce je povaříme. Po chvíli kopřivy scedíme a necháme okapat. Dochutíme podle toho, jak jsme zvyklí ochucovat klasický špenát. Můžeme udělat máslovou či cibulkovou jíšku, přidat česnek, vajíčko…
Přeji dobrou chuť!
Alena Koutecká
Podrobnější informace o léčivých účincích kopřiv najdete např. na:
Bylinky pro vsechny – kopřiva dvoudomá
Kopřiva – houževnatá a věrná ochránkyně našich příbytků
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 2
[…] do Jarní nádivky s kopřivami, více o samotných kopřivách se dočtete také v článku Sílu a houževnatost získáme z kopřiv, další kopřivové variace najdete na: […]
[…] ֍ Jaro je v plném proudu, zelené byliny jsou v plné ráží a mezi nimi vévodí léčivka, která po náročné zimě dokonale vyčistí tělo – KOPŘIVA. Více o této zajímavé rostlině si přečtěte v článku nazvaném Sílu a houževnatost získáme z kopřiv. […]